Чому світлодіодне освітлення?

Чому світлодіодне освітлення?

У сучасному світі нікого не дивує використання світлодіодів як джерело світла. Використовувані в побуті лампи розжарювання, які практично не піддавалися еволюції весь період свого існування, в якийсь момент поступилися своїм місцем компактним люмінесцентним лампам, а тих, у свою чергу, порівняно швидко замінили світлодіодні лампи. Лінійні люмінесцентні лампи, що існували паралельно з лампами розжарювання, які використовувалися в основному для освітлення громадських будівель і промислових об'єктів, також поступилися своїм місцем світлодіодним світильникам.

Причина дуже проста – коефіцієнт корисної дії лампи та її ресурс експлуатації. Звичайна побутова лампа розжарювання перетворює на світло всього 5% від споживаної потужності, при цьому тривалість експлуатації такої лампи розжарювання становить близько 1000 годин, але період експлуатації ламп розжарювання залежить від кількості включень-вимкнень і температури, при якій лампа розжарювання експлуатується. Сучасна світлодіодна лампа має значно більший ресурс експлуатації – від 10000 до 50000 годин залежно від світлодіодів, що використовуються, не боїться низьких температур і частих включень, але найголовніше – вона споживає приблизно в 10 разів менше електроенергії, ніж лампа розжарювання. Тому енергозберігаюча світлодіодна лампа практично повністю витіснила інші типи світильників.

Але є галузі, де тривалий час використовувалися лампи розжарювання спеціального типу – газорозрядні натрієві лампи ДНаТ. Електродугові лампи такого типу застосовувалися для вуличного освітлення, на промислових об'єктах та як джерело додаткового освітлення в теплицях. Лампи ДНаТ тривалий час були оптимальним варіантом освітлення рослин, які вирощуються в умовах нестачі сонячного світла і добре зарекомендували себе, дозволяючи значно підвищити врожайність теплиць. Лампи ДНаТ також почали застосовувати ентузіасти вирощування рослин у домашніх умовах у так званих гроубоксах – повністю ізольованих від зовнішнього освітлення контейнерах, що мають різні розміри та конструкції. За всіх своїх переваг, газорозрядні лампи ДНаТ, з погляду вирощування рослин у домашніх умовах, мали кілька недоліків. Перший і найголовніший – відносно високе споживання енергії, крім того, лампи ДНаТ під час роботи сильно нагріваються, що тягне за собою необхідність примусового охолодження та небезпека руйнування такої лампи при попаданні на її поверхню води під час поливу або обприскування рослин.

У більш економних, ніж лампа розжарювання, галогенних і ртутних люмінесцентних ламп, проте є загальний недолік - через пари ртуті, що містяться в них, і інших шкідливих елементів такі лампи не можна просто викинути на звалище, для них потрібна спеціальна утилізація. Світлодіодні лампи не містять шкідливих речовин і можуть утилізуватись нарівні з іншими побутовими відходами, що містять напівпровідники та інші електронні елементи.