Грунт чи гідропоніка?

Що краще – грунт чи гідропоніка?

Грунт або гідропоніка – краще один раз побачити

Для розуміння ситуації можна просто подивитися на фотографію, що ілюструє цю статтю. На ній видно дві рослини, посаджені одночасно – одна була посаджена в стандартний ґрунт для кімнатних рослин у невеликий горщик, а потім пересаджена в горщик трохи більшого розміру. Росла на підвіконні, регулярно поливалося відстояною водою. Друга рослина була посаджена в кокосовий субстрат і поливалась гідропонним розчином, що спеціально готується, склад якого коригувався в залежності від стадії росту рослини. Вирощувалась друга рослина в умовах саморобного гроубоксу під кількома видами фітоламп на різних стадіях його розвитку. У когось ще виникає питання – що ефективніше, звичайні ґрунт та сонячне світло чи світлодіодна фітолампа з правильним спектром та гідропонікою?

Вирощування рослин у теплицях

Здавна люди вирощували різні овочі, фрукти, пряні трави та інші рослини на відкритому ґрунті під сонячним світлом. У деяких регіонах це дозволяло отримувати досить добрі врожаї, а в деяких рослинах не вистачало родючості ґрунту, тривалості сонячного дня та інтенсивності освітлення, іноді вирощуванню рослин перешкоджали кліматичні умови. Додатково в будь-яких регіонах росту рослин заважали різні хвороби та шкідники. Щоб вирішити цю проблему хоча б частково, люди почали використовувати органічні та мінеральні добрива, а також хімічні засоби боротьби зі шкідниками та хворобами рослин. Крім того, рослини стали вирощувати в теплицях та інших закритих приміщеннях, у багатьох випадках рослини садили не прямо в землю, а у спеціальні ящики, заповнені підготовленим ґрунтом. Вирощування у теплицях частково вирішило проблему шкідників та захворювань, а також забезпечило прийнятний температурний режим вирощування рослин. А якщо додатково використовувати штучне освітлення рослин, то ефективність вирощування в теплиці виявляється значно вищою, ніж на відкритому ґрунті.

Використання ґрунту для вирощування рослин

При зростанні рослин, посаджених у ґрунт, вони отримують корисні речовини із самого ґрунту, поступово його виснажуючи, для чого доводиться відновлювати його родючість, вносячи органічні та мінеральні добрива. Але грунт містить у собі як азот, калій, фосфор і мікроелементи, необхідних рослин, а й безліч найрізноманітніших включень, серед яких можуть бути збудники хвороб, грибки, личинки шкідників та багато іншого. Крім того, для нормального росту рослин необхідна певна кислотність ґрунту, але не всі види ґрунтів відповідають цій вимогі, і доводиться коригувати і цей параметр ґрунту, вносячи додаткові хімічні речовини. До гідності ґрунту можна віднести тільки те, що він спочатку містить певну кількість необхідних для росту рослин речовин та мікроелементів, а також те, що ґрунт грає роль буфера, пом'якшуючи вплив на рослини внесення різних видів добрив та інших речовин. Виникає питання – якщо ґрунт несе в собі безліч негативних факторів і його все одно час від часу необхідно удобрювати та коригувати кислотність, можливо взагалі варто відмовитися від використання ґрунту для вирощування рослин?

Використання гідропоніки для вирощування рослин

Думка відмовитися від ґрунту та вносити необхідні речовини призвела до виникнення гідропоніки. Якщо комусь здається, що гідропоніка – це складно, це зовсім не відповідає дійсності. Будь-який бажаючий може спробувати сили в гідропоніці, для цього не потрібне дороге та спеціальне обладнання – потрібне лише бажання, трохи простих матеріалів та мінеральні добрива, які можна купити у вигляді готових розчинів, а можна приготувати самим із доступних мінеральних добрив.

Гідропоніка в домашніх умовах

Найпростішим видом гідропоніки є вирощування рослин у кокосовому субстраті, агроперліті та інших інертних наповнювачах, що вміщуються в горщики замість ґрунту. Оскільки ґрунт відсутній, відсутні й проблеми, пов'язані з ним – ні хвороб, ні шкідників, і немає потреби обробляти рослини хімією. Але в цьому випадку рослина потребує регулярного поливу розчинами речовин, необхідних для нормального росту. Але це не недолік, а гідність гідропоніки – для кожного виду рослин необхідне поєднання мінералів і мікроелементів, яке до того ж змінюється в залежності від стадії розвитку рослин. Для розсади необхідний один розчин, для розвитку рослини – інший, і для цвітіння, і для плодоношення необхідні різні за складом гідропонні розчини. Спробувавши гідропоніку на інертних наповнювачах, можна звернути увагу на складніші гідропонні системи, які дозволяють автоматизувати більшість процесів вирощування та підвищити врожайність в умовах гідропоніки. Найбільш ефективним є використання гідропоніки у поєднанні із сучасними світлодіодними фітолампами – таким чином рослинам будуть забезпечені максимально комфортні умови для росту, цвітіння та плодоношення.

Промислові гідропонні ферми

Природно, що у промислових масштабах вирощування рослин на гідропоніці суттєво відрізняється від домашнього – ніхто не використовує кокосовий субстрат та не поливає рослини. У великих гідропонних фермах більшість процесів автоматизовані, починаючи з подачі гідропонних розчинів до підтримки оптимального спектру, інтенсивності та тривалості освітлення. Але це того варте – сучасна гідропонна ферма виробляє екологічно чисту продукцію, при цьому ефективність вирощування рослин на гідропоніці в рази перевищує не тільки ефективність землеробства на відкритому ґрунті, а й вирощування овочів, фруктів, ягід та різної зелені у теплицях.